Wielkanoc > www.swieta.wielkanocne.pl
Loading

Święta Wielkanocne

Easter

Easter, also known as Pascha , the Feast of the Resurrection, the Sunday of the Resurrection, or Resurrection Day, is the most important religious feast of the Christian liturgical year, observed between late March and late April (early April to early May in Eastern Christianity). It celebrates the resurrection of Jesus, which his followers believe occurred on the third day after his death by crucifixion some time in the period AD 27 to 33 (see Good Friday). In the Roman Catholic Church, Easter is actually an eight-day feast called the Octave of Easter.

Wielkanoc

Nowości

Warszawa,kraków,Kleparz,Ogłoszenia

Popiół jako symbol

Pokutnicy

Środa popielcowa i post

Wielkanoc

Wielka Sobota

O Wielkiej Sobocie

Wielki Piątek - śmierć Jezusa

Wielki Piątek

Wielki Czwartek

Msza wieczerzy Pańskiej Wielkiego Czwartku

Triduum Paschalne

Wielki Tydzień

Wielki Post

O przygotowaniu i obchodzeniu Świąt Paschalnych

Elementy Wigilii Paschalnej

Jak zaczęto świętować Zmartwychwstanie?

Wigilia Paschalna

Środa popielcowa

szkolenia jezykowe, kursy dla firm, język przez skype
agencja tłumaczeń, tłumaczenia, tłumacze kraków

Wigilia Paschalna

Wigilia Paschalna

Wigilia Paschalna zyskała centralne znaczenie. Główne miejsce w niej zajmuje liturgia słowa Bożego. Bardzo duża była liczba czytań: od 5 (wschodnia Syria) do 15 (Bizancjum). Strukturą liturgii słowa Bożego było: czytanie – modlitwa, czytanie – śpiew – modlitwa. Po każdym czytaniu przewidziana była modlitwa, która nie zawsze teściowo łączyła się z czytaniem.

Paschalna noc stała się „matką nowo oświeconych”, jak nazywa nowo ochrzczonych Asterius Sofista w swojej homilii. On również wspomina o zapaleniu świecy paschalnej. Obrzęd ten nawiązuje do zwyczaju zapalania lampy wraz z zapadnięciem zmroku. Był to ryt stosowany w każdej rodzinie, niósł z sobą poczucie bezpieczeństwa i radość.

Zapalenie świecy rozpoczynało u Żydów szabat czy przyjacielskie przyjęcie.

Chrześcijanie w świetle widzieli obraz Chrystusa – Światłości świata. Zapalenie Paschału łączyło się być może z wpływem innym czynników, takich jak ukonkretnienie symboliki paschalnej przejścia z ciemności do światła, oddziaływanie późnoantycznych kultów misteryjnych czy udzielanie chrztu. Justyn nazywa ochrzczonego „fotismos”.

Zapaleniu lampy przy posiłku towarzyszył w rodzinie śpiew „Witaj światło radosne”.Zapalenie świecy łączono z dziękczynieniem. W ten sposób narodził się słynny hymn, wykonywany do dziś: Exsultet. Śpiewano go w Rzymie w VII wieku. Do liturgii papieskiej dostał się w XI wieku.

Zapraszamy do obejrzenia Liturgii Wigili Pasachalnej w naszej filmotece

Powrót